Historia PBF - dyskusja

1
Hej! Piszę pracę badawczą (ładniejsza nazwa dla magisterki) o komunikacji na Tekstowych Grach Fabularnych (PBF, gry na silniku vallheru, etc.).

Przy okazji zbierania różnych informacji, chciałbym również opisać historię polskich TGF. Nikt jeszcze się nią nie zajął (przynajmniej nie ma takich informacji dostępnych w Internecie i opracowaniach naukowych), a powinniśmy zapisać jakoś tę wiedzę. Jeśli gry tekstowe nie zawsze mogą trwać i w końcu upadają, to zachowajmy chociaż nieco pamięci o nich, przekażmy ją przyszłym pokoleniom. Taka publikacja może też ułatwić innym badaczom zajęcie się tematem TGF w przyszłości – co przełoży się na większą przystępność zjawiska w sferze naukowej.

Poszukuję naprawdę każdych informacji. W tym temacie, mam nadzieję, że podzielicie się ze mną swoimi wspomnieniami i wiedzą. Zbierzemy wspólnie fragmenty historii TGF i złożymy je w całość, tworząc zarys przeszłości. Szczególnie interesują mnie:

1) Wasze osobiste przeżycia. Jakie PBFy i wydarzenia na nich najbardziej zapadły Wam w pamięć?
2) Historia gier tekstowych przed 2000 rokiem. Szczególnie – gry play-by-mail i play-by-chat, Wasze doświadczenia z MUDami, przechodzenie z formuły portali opartych na wielu światach, na formułę świata pojedynczego oraz informacje o środowiskach z jakich wywodzili się pierwsi gracze TGF (fani fantastyki? Tabletop RPG?).
3) Zmiany i rewolucje. Pamiętacie jakieś trendy, które się wyróżniały w historii TGF? Tworzone przez fora „koalicje” albo rozpady? Za każdą informację będę po stokroć wdzięczny.
4) Wszelakie e-ziny, gazety i radia tworzone przy portalach TGF (mam już archiwalne numery PBF Station)

Słyszałem też, że tutaj, na Herbii, mogę odnaleźć osobę, która stworzyła tę ankietę: https://docs.google.com/forms/d/1Bvrjhc ... rm_confirm
Jeśli macie namiary na tę osobę lub publikację jaką stworzyła z pomocą tej ankiety, to będę po tysiąckroć wdzięczny!

Z góry dziękuję Wam wszystkim za pomoc i mam nadzieję, że ten temat będzie również okazją do powspominania starych czasów, a może nawet dyskusji o tym jak zmieniała się cała społeczność graczy TGF na przestrzeni lat ;)

PS: Opracowanie o Tekstowych Grach Fabularnych na pewno zostanie udostępnione wszystkim chętnym w formie artykułów lub większej publikacji w formacie .pdf.
PS2: Ten sam temat znaleźć możecie na innych forach. Nie gniewajcie się na mnie za tę kopiuj-wklejkę, po prostu nie było sensu bym pisał to samo innymi słowami na każdy z kilkunastu portali, których społeczność może mi pomóc w zbieraniu fragmentów historii TGF.

Re: Historia PBF - dyskusja

3
Dziękuję pięknie! Już do nich piszę, mam nadzieję, że często zaglądają na e-maila :D A jeśli ta dziewczyna zrealizowała swój projekt i go wystawiła, to w ogóle hit, trzeba to będzie nagłośnić, bo chyba nie rozeszło się to w ogóle w społeczności fanów TGF.

I wciąż - będę po stokroć wdzięczny za dosłownie każde informacje o tym co się zmieniało na PBFach. Mam już szkielet historii, ale im więcej szczegółów tym lepiej :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Śmietnisko”