Ankieta o PBFach

1
Cześć! Jestem studentem, który kiedyś grał na PBFach i dlatego teraz postanowił zająć się nimi w ramach małego projektu badawczego. Projekt ten ogranicza się do jednej ankiety na Google'u — dość krótkiej i, oczywiście, anonimowej. Pytania dotyczą takich rzeczy, jak np. częstotliwość odwiedzania czy przywiązanie do postaci. Więc wypełniając pomagacie mi w mojej pracy naukowej i na pewno nie traficie dalej niż do raportu badawczego.

Jeżeli zechce się Wam gdzieś moją ankietę udostępnić, bardzo proszę :) No a jeśli będziecie zainteresowani wynikami, to mogę później zaspokoić ciekawość.

Link: http://goo.gl/forms/oKIAkQn4FD
Ostatnio zmieniony 03 sty 2015, 1:21 przez student, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Ankieta o PBFach

2
Hej, studencie! Wypełniłam Twoją ankietę i na pewno będę zainteresowana wynikami, jak już się pojawią!

Polecam Ci też wrzucić link tutaj, na Vision Lighthouse, portal na który zagląda chyba większa cześć PBF-owego światka: http://visionlighthouse.pl/vlforum/ Jak zagadasz w miarę prędko do kogoś z administracji, to może zdążą też wrzucić informację o tym do jutrzejszego, cotygodniowego zbioru newsów, dzięki czemu pewnie jeszcze więcej osób to zobaczy i się wypowie, o.
Obrazek
Specjalny medal od Aod. I od Kota.

Re: Ankieta o PBFach

5
Shirav pisze:Trochę mi nie pasowały pytania - zdecydowana większość PBFów, w których brałem udział, były strategiami, a więc nie kierowało się pojedynczą postacią. No ale :P
ja akurat ze strategiami nie obcowałem, więc wyszło tak, jak wyszło xD a jakbyś to w takim razie ujął, może masz propozycje?
Shirav pisze:W tym tutaj tekście "trochę: mogę np. zwracać się do nich po imieniu postaci, nawet wiedząc prawdziwe imiona" zmieniłbym "wiedząc" na np. "znając"
masz rację, zmieniam)

Re: Ankieta o PBFach

6
Trzeba byłoby sporo zmienić raczej. W sekcji postaci można byłoby dowalić na przykład zamiast tylko postaci - "postać/cokolwiek innego"; "postać/państwo" i w państwach zamiast wyglądu np. "wygląd/ustrój" czy coś tego typu. Wiele osób które znam grały np. przede wszystkim albo komunistycznymi państwami albo autorytarnymi czy też demokracjami, et cetera. No i poza samymi grami rpg można dodać strategie. Przykładowo ja przez długi okres życia grałem tylko w strategie, narzucają się one niby w role playing, jako iż grasz jako wybrana nacja, wczuwasz się w jej cele, kulturę etc. - czy to taka Polska/Frankfurt/Gruzja w Europa Universalis-cywilizacji, orkowie/ludzie w universum warcrafta czy komuchy/amerykanie w c&c. No ale jakby nie było to jest strategia, a nie RPG.
http://instagram.com/hierarcha
https://twitter.com/KubaWT

Re: Ankieta o PBFach

7
Shirav,
to są cenne uwagi, bo mogę coś kojarzyć, ale to nie oznacza, że w odpowiednim momencie o tym nie zapomnę xD Ale muszę dobrze się nad tym zastanowić, bo to może przekraczać granice badania choćby w tym sensie, że bardzo utrudni przyszłą analizę wyników.
W pytaniu o "gatunek" PBFów strategie można wpisać w pole "inne", ale z danymi osobowymi postaci jest ten problem, że absolutnie nie pasują do wymienionych przez Ciebie rodzajów bohaterów. Logiczne byłoby zrobienie go opcjonalnym, ale to może być pokusą dla wszystkich pozostałych wypełniających xD nie wiem, jak to lepiej zmienić

Re: Ankieta o PBFach

8
Może być osobowość dla postaci i cechy przeciętnego mieszkańca państwa/oddziału/gildii/rodu w strategii.

Chciałbym tylko spytać - co to są "gry planszowe RPG" i dlaczego wyróżniasz je od RPG?

Jeśli wspominamy błędy, to jest też "Poza forumami, utrzymuję kontakt z forumowiczami".

Re: Ankieta o PBFach

9
Vasemir pisze:Może być osobowość dla postaci i cechy przeciętnego mieszkańca państwa/oddziału/gildii/rodu w strategii.
nazwa już niech zostaje, myślę, że jest to w miarę uniwersalne, ale pomysł z cechami "przedstawiciela" chętnie wykorzystam, dzięki. mogę umieścic to w komentarzu do pytania czy bloku
Vasemir pisze:Chciałbym tylko spytać - co to są "gry planszowe RPG" i dlaczego wyróżniasz je od RPG?
mówiąc o zwykłych RPG, mam na myśli grę na żywo, często w terenie, czyli grę-pierwowzór. planszowe to planszowe, "przestrzeń" gry jest już znacznie bardziej schematyczna xD
Vasemir pisze:Jeśli wspominamy błędy, to jest też "Poza forumami, utrzymuję kontakt z forumowiczami".
oh Jesus. przepraszam xD

Re: Ankieta o PBFach

10
Cześć! Jestem z wynikami. Obiecałem je podać jeszcze na dwóch serwisach, ale wam przysługuje pierwszeństwo :) A propos, otworzyłem znowu ankietę, przy czym poprzednio trochę ją zmieniłem (czyli usunąłem wszystkie pola, które mogłyby zagrozić anonimowości) i zrobiłem podsumowanie wyników widocznym dla wszystkich. Oto jest ono: https://docs.google.com/forms/d/1Bvrjhc ... wanalytics
Myślę, że mogę tych wykresów nie komentować, natomiast powiem trochę o metryczce, której w ankiecie już nie ma, i o tym "wybranym bohaterze".

METRYCZKA:
Badanie ze względu na skalę (podejrzewam, że na polskojęzycznych pbfach gra trochę więcej niż 300 osób) nie może odzwierciedlać rzeczywistego podziału wiekowego lub płciowego, więc potraktujmy to jako klucz do analizy ankiety, a nie całego świata graczy. W moim przypadku ⅔ to kobiety, ⅓ to mężczyźni. Wiek: od 12 do 32 lat, najczęściej spotykany wiek to 20 lat (17,6%), a średni to 19 lat 9 miesięcy (so close!). O wskazanie miejscowości prosiłem, oczywiście, żeby przeanalizować ich wielkość, ale tam nic ciekawego i rozproszenie jest dosyć przewidywalne.

BOHATER:
42% nigdy nie gra tą samą postacią na różnych forach. Tylko 6 osób nowej postaci już nigdy nie kreują. 65% praktykuje prowadzenie multikont, a mniej niż połowa graczy ma ulubioną postać.
Wybrana postać różniła się płcią prawie u 30% kobiet i 9% mężczyzn, a ogółem 22% ankietowanych opisali postać odmiennej płci. Najczęściej wybierany w przypadku postaci wiek to również 20 lat (nie są, to, rzecz jasna, ci sami dwudziestolatkowie: wśród wszystkich respondentów tylko u 9% wiek postaci jest zgodny z rzeczywistym wiekiem gracza, co jest o 88,5% mniejsze, niż w przypadku płci), ale średni to już 24 (ciekawe!).

Mogą was zainteresować pewne cliché wyglądu postaci, które wyróżniłem:
- tajemnicze osoby z twarzą niewidoczną pod kapturem
- “brodaci faceci”, czyli pewien archetyp postaci męskiej trochę na wzór wikinga
- typowe blondynki o wyidealizowanym ciele
- kolor oczy pasujący do koloru włosów (siwe włosy + szare oczy itp.)
- BLIZNY!! niezależnie od gatunku czy tematyki
- rude kobiety o zielonych oczach

Re: Ankieta o PBFach

11
A zapadło Ci coś w pamięć odnośnie historii/charakteru postaci? Spodziewałbym się tysiąca sierot i kobiecych postaci "trochę uroczych, a trochę żmijek, hihi", no a faceci z bliznami to też standard.

Myślę też, że na PBFach gra (lub jeszcze ze dwa lata temu grało) znacznie więcej osób - może tak pod tysiąc. Dużo forów jest poza VL/czARTem, no i są jeszcze te strategiczne/dyplomatyczne, potraktowane tutaj trochę po macoszemu.
I jeszcze jedno: wrzucałeś może ankiety na fora anime? Tam powinny być zastępy graczy, ale raczej mało dziewczyn. W ogóle proporcje płci mnie zaskakują, ale to zapewne wynika z tego, że facetom się zwyczajnie nie chciało parę razy kliknąć...

Re: Ankieta o PBFach

15
Zuris, PBFa to nie, ale w Supernatural jest cały odcinek o rzeczywistym role play o... Supernatural. Oraz zdaje się jakiejś gierce, prawdopodobnie wymyślonej na potrzebę odcinka. >DDD

A co do PBFów na podstawie seriali/filmów: na przykład Star Warsy Ci coś mówią? >D
Błogosławiony ten, który nie mając nic do powiedzenia - nie ubiera tego w słowa. WYGRAĆ INTERNETY
ODPOWIEDZ

Wróć do „Śmietnisko”