Statystyki forum a wróżenie z fusów

1
tl;dr obrazek jest w tym linku, najważniejszy jest ostatni wykres (a tutaj sam wykres, w pełnej rozdzielczości)

Wstęp.
Wiecie, że bez odpisów dzieci się nudzą? Ja wiem i nudzę się za trzech. Więc kombinuję, liczę i zestawiam. Chociaż, szczerze mówiąc, nie mam absolutnie nic wspólnego ze statystykami, matematyką ani cyferkami.

Wręcz przeciwnie.

Ale ale. Badanie cyferek, zwłaszcza na przestrzeni lat, daje bardzo konkretne informacje i odpowiedzi. Na Herbii konkretem okazało się - “nowych kont jest mniej, ale zaangażowanie w grę rośnie”. Chociaż, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być, że fora PBF tracą na typowo liczbowej popularności, a zyskują na jakościowych, zaangażowanych graczach. A zupełnie przy okazji - ja po prostu lubię infografiki.


Jak napisać dwie strony A4 z niczego:
Teoretycznie, całe badania można było zamknąć w jeden wieczór - używając po prostu grup użytkowników “gracze” i “zarejestrowani użytkownicy”. Niestety, sam fakt bycia w grupie jeszcze o niczym nie świadczy, więc szukałem bardziej precyzyjnych danych. Co determinuje kogoś, kto chce grać na forum? Ano, nie licząc założonego konta, powinna się pojawić jakaś karta postaci. Do KP Herbii nie mam dostępu, więc jako zamiennika użyłem kartotek. Biorę pod uwagę tylko dane dostępne aktualnie, bez przeniesionych i/lub usuniętych tematów czy użytkowników. Danymi są więc dla mnie: zarejestrowani użytkownicy, dodane kartoteki i wyciągnięte z tego wszystkiego średnie i wykresy. Na przestrzeni 5 lat.

Świadomie pomijam fakt, że użytkownicy mogą mieć więcej niż jedną postać. Na potrzeby badania przyjmuję więc, że statystyka “skuteczność rejestracji” mierzy entuzjazm do gry na forum i chęci graczy, a nie bezpośrednią konwersję: rejestracja->gracz. Jedyny upgrade, jaki mogę w tej kwestii wykonać, to prześledzenie wszystkich kont pojedynczo, osobiście. Od daty rejestracji, przez datę dodania kartoteki, i tak dalej. Czy warto, a dane staną się dzięki temu bardziej wartościowe? Nie wiem. Na pewno będzie jeszcze więcej wykresów i tabelek.


Co to za dziwne niebieskie kółeczka?
Zestawiając ze sobą średnie roczne widać, że ilość zarejestrowanych użytkowników nie przekłada się bezpośrednio na liczbę dodanych kartotek. Pośrednio - musi się przekładać, bo bez użytkowników karty nie powstaną. :D “Skuteczność” w 2014, 2015 i 2016 jest bardzo podobna, pomimo dużych różnic w liczbie założonych kont. Znaczy to tylko tyle, że w latach 2014-2016 około 25-27% zarejestrowanych użytkowników dodawało swoją kartotekę. Czy zaczynali grę? Po jakim czasie? Czy zostali na dłużej? To już pytanie na inne badania.

W 2018 sytuacja zmienia się, zdecydowanie na korzyść dla forum. Konwersja zarejestrowanego użytkownika w gracza wynosi 29%. Co to znaczy? Tylko tyle, że rejestrujący się użytkownicy zostawiają po sobie ślad w postaci kartoteki częściej, niż do tej pory.


Połamane kreski na dole obrazka.
Ostatni wykres przedstawia okresy, kiedy forum “żyje”. Pozioma oś to miesiące na przestrzeni roku. Pionowa - liczba dodanych wtedy kartotek. Wykresy roczne są pokolorowane, nakładając się na siebie. W miejscu, gdzie wiele “fal” nakłada się na siebie widzimy regularność, wzrost aktywności notowany przez kilka lat z rzędu. Na wykresie nie przedstawiam, ale zakładam w interpretacji, że od czasu rejestracji do momentu dodania kartoteki mija X czasu. Stąd pewne różnice pomiędzy latami, gdzie skok aktywności rozbity jest na dwa, trzy miesiące - zamiast wskazywać jeden punkt (patrz: początek roku).

Najwięcej dodanych kartotek widać w sezonie lipiec-wrzesień, oraz często trafia się skok w okresie styczeń-marzec. Czyli nic zaskakującego - forum umiera na czas sesji/szkoły, a odżywa kiedy studenci i uczniowie mają więcej spokoju.


Co dalej?
Dalej nic, bo się wypisałem. Z danych typowo forumowych można zbadać jeszcze kilka różnych rzeczy przydatnych w dalszej promocji, a pewnie kilka innych statystyk wyjdzie przy okazji.

A jeśli ktoś doczytał aż tutaj, chapeau bas!
Ostatnio zmieniony 20 lut 2019, 20:02 przez Skove, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Statystyki forum a wróżenie z fusów

2
Ja wiem i nudzę się za trzech. Więc kombinuję, liczę i zestawiam.
A ja najwyżej przeklinam Ptaka na shoucie. Zaraza.

a zyskują na jakościowych, zaangażowanych graczach
Powiedz im, żeby wpadli, jak ich spotkasz.

Co determinuje kogoś, kto chce grać na forum?
W mojej opinii determinacja, żeby nie uciec tuż po tym, jak prowadzący zaangażuje się w wymyślanie rozbudowanych wątków dla jego postaci na trzy sesje naprzód, ale:
To już pytanie na inne badania.
Dalej nic, bo się wypisałem. Z danych typowo forumowych można zbadać jeszcze kilka różnych rzeczy przydatnych w dalszej promocji, a pewnie kilka innych statystyk wyjdzie przy okazji.
Nie byłbym sobą, gdybym się nie wyłamał i nie dostrzegł największego potencjału w badaniu danych, które są psu na budę! Na przykład częstotliwości pojawiania się w postach graczy, na przestrzeni minionych lat wyrażeń takich jak: „areał”, „repertuar sił”, „zinfiltrować”, „in situ”.

A z rzeczy nieznacznie przydatniejszych, wydaje mi się, że tutejszych milusińskich (oraz Moją Skromną Osobę) zainteresowałyby badania/infografiki na temat preferencji dotyczących rasy oraz profesji postaci, tudzież innych fabularnych bzdetów. Nie bez złośliwości, ale i nie bez przyczyny zwykłem twierdzić, że na Herbii elfy mniejszość pozostająca w większości, a jedyne możliwe ścieżki kariery to Zakon lub nekromancja. Potrzebne dane można by zebrać zewnętrzną, anonimową ankietą.
A jeśli ktoś doczytał aż tutaj, chapeau bas!
O, to o mnie.

Interesujący pomysł, solidne wykonanie i dobrze opracowany komentarz do wyników. Nie dawajcie mu odpisów, niech nudzi się częściej, jestem ciekaw, co wtedy wykombinuje.

W sumie, w ostatniemu wykresowi nie zaszkodziłaby większa różnorodność kolorów albo przynajmniej lepsza rozdzielczość. Traci na czytelności szczegółów, jeśli spojrzeć na niego bez posiłkowania się pozostałymi statystykami.

Re: Statystyki forum a wróżenie z fusów

3
Guede [Bot] pisze: A ja najwyżej przeklinam Ptaka na shoucie. Zaraza.
Spoiler:
badania/infografiki na temat preferencji dotyczących rasy oraz profesji postaci, tudzież innych fabularnych bzdetów.
Tak, poproszę! Czy powinienem napisać raczej - tak, spodziewajcie się? Będą, no, za dobry pomysł żeby to przegapić. Chętnie przyjmę więcej kategorii.

Ostatni wykres - proszę, gotowy, podlinkowany też w pierwszym poście. A kolorów nie zmieniam właśnie dlatego, żeby łatwiej było zaobserwować "nakładanie się" poszczególnych rocznych fal.

Re: Statystyki forum a wróżenie z fusów

4
Chętnie przyjmę więcej kategorii.
Pomyślę nad nimi w wolnym czasie, a na ten moment przychodzą mi na myśl takie jak „wyznanie” tudzież „polityka/poglądy”. Te ostatnie zwłaszcza na podstawie konfliktów w Herbii, szczególnie w kontekście konfliktu między rojalistami a zwolennikami Namiestnika, które zawsze były u nas wyraźnym tematem w wieściach. Poza tym kategoria związana z magicznymi uczelniami (Oros, Nowe Hollar, Karlgard), ale nie mam pomysłu pod jakie pytanie do ankiety je podpiąć (poza „Która uczelnia jest twoją ulubioną i dlaczego Karlgardzka, do której Guede napisał świetny artykuł?”)

Przy konstruowaniu pytań jestem skłonny usłużyć swoją wiedza o herbiańskim świecie, jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi w artykułach, a administracja będzie akurat nieosiągalna na potrzeby ewentualnej konsultacji.
Ostatni wykres - proszę, gotowy,
No, teraz to HD.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria”