Krasnoludy, kobiety, rzemiosło

1
1. Czy nie ma przeszkód, by krasnoludzka kobieta została rzemieślnikiem, na przykład jubilerem?
2. Jak wygląda przynależność do Domów u kobiet? Też jest dziedziczna? Co z dziećmi krasnoludki, która jest aktywną przedstawicielką swojego zawodu - czy dziecko należy do tego Domu co ojciec, co matka, może wybrać?
3. Jeśli moja postać będzie zajmować się szlifowaniem i oprawą kamieni szlachetnych, tworząc biżuterię i inne przedmioty ozdobne ze złota i srebra, to jest jubilerem, nie złotnikiem, zgadza się?
4. Dobrze myślę, że ktoś urodzony i mieszkający całe życie w Turonie (stolicy) nie miał potrzeby ani nawet możliwości nauczyć się jeździć konno (czy też innym wierzchowcu)?

Z góry dzięki za pomoc :)

Krasnoludy, kobiety, rzemiosło

2
Arva pisze: 1. Czy nie ma przeszkód, by krasnoludzka kobieta została rzemieślnikiem, na przykład jubilerem?
Nie ma problemu, chociaż jak w każdej dość konserwatywnej społeczności mogą się pojawić nieprzychylne opinie. Formalnie nie jest to zakazane ani utrudnione.
Arva pisze: 2. Jak wygląda przynależność do Domów u kobiet? Też jest dziedziczna? Co z dziećmi krasnoludki, która jest aktywną przedstawicielką swojego zawodu - czy dziecko należy do tego Domu co ojciec, co matka, może wybrać?
Przynależność do Domów jest dziedziczna, ale od czasu kiedy nasiliły się migracje, a Turon stał się bardziej otwarty na świat, odchodzi się od tej tradycji coraz częściej. Według mnie, Dom i Klan dziedziczony powinien być po ojcu. W przypadku kobiety, która wyszła za kogoś spoza rodowitego Domu, najbardziej stosowne byłoby przystąpić do Domu męża. Oczywiście w przypadku odstępstw - kiedy matka i ojciec należą do różnych domów - dziecko może być wcielone do jednego z nich przez rodzica (np. chłopiec do Domu ojca, a dziewczynka do Domu matki) lub wybrać będąc dorosłym. Podział klanowy Turonu jest w tej chwili na tyle pogmatwany, że każdy przypadek może być rozważany indywidualnie. Jeżeli masz swój pomysł jak rozwiązać przynależność swojej postaci, opisz to w KP, a administracja to rozpatrzy.
Arva pisze: 3. Jeśli moja postać będzie zajmować się szlifowaniem i oprawą kamieni szlachetnych, tworząc biżuterię i inne przedmioty ozdobne ze złota i inne przedmioty ozdobne ze złota i srebra, to jest jubilerem, nie złotnikiem, zgadza się?
W zasadzie tak. Jeśli ma kwalifikacje i doświadczenie, to może też być i złotnikiem i jubilerem jednocześnie.
Arva pisze: 4. Dobrze myślę, że ktoś urodzony i mieszkający całe życie w Turonie (stolicy) nie miał potrzeby ani nawet możliwości nauczyć się jeździć konno (czy też innym wierzchowcu)?
Tak. Można natomiast tą umiejętność nabyć np. jeżeli zawód wymaga częstych podróży przez Tunel. Najczęściej jednak jest to umiejętność którą posiada ten, kto wybiera się poza bramę Turonu ze względów zawodowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akademia”