Księstwo Grenefod i miasto

1
Księstwo Grenefod jest ważnym lennem Keronu obejmującym samo Grenefod oraz kilka okolicznych wysp znajdujących się w Zatoce. Niegdyś potężny ośrodek i jeden z najczęściej odwiedzanych portów na całym kontynencie, dziś jest istotny jedynie dla Królestwa, bowiem większość statków pływających z na trasie Północ-Południe nie chce nadkładać drogi i woli uzupełnić zapasy w dynamicznie rozwijającym się Qerel. To z kolei jest powodem zaciekłej rywalizacji i znacznej niechęci pomiędzy tymi miastami.

Choć obszar ten posiada status Księstwa, to władzę sprawuje tu Starosta. Jest to skutkiem Rewolty z XIII wieku II Ery, kiedy to połączone wojska Grenefod i Heliar usiłowały zdobyć stolicę. Saran-Dun obroniło się, a za zdradę ówczesny król dokonał godnej zapamiętania kaźni, wytrzebiając między innymi całą linię monarszej krwi z Grenefod, która mogłaby mieć jakiekolwiek prawa do tronu - łącznie z odległymi kuzynami i powinowatymi.

W Zatoce Grenefod panuje umiarkowany chłodny klimat morski, a w krajobrazie dominują łagodne wzniesienia równin, gdzieniegdzie poprzecinane jarami czy wysokimi skalistymi wzgórzami. W lasach zdecydowanie dominuje iglasta roślinność oraz drapieżniki takie jak niedźwiedzie, borsuki, wilki i rysie, choć nie brak tu też stad jeleni, dzików czy włochaczy - przypominających byki roślinożernych zwierząt porośniętych długim futrem. Unikalnym zwierzęciem dla tego rejonu jest sabarek - osiągający do 40cm długości sześcionogi ssak o ciemnym umaszczeniu futra, poruszający się po drzewach, żywiący się owocami i ptakami, a czasem nawet padliną. Przypomina nieco dziwaczną wersję ogromnej wiewiórki.

Często można tu spotkać ogromne stada owiec wypasanych przez licznych pasterzy. Rolnictwo, podobnie jak w Irios, opiera się przede wszystkim na hodowli, choć tu powodem nie jest zła aura, a raczej niewielka ilość żyznej gleby na tych skalistych terenach. Chłopi hodują stada krów, owiec i świń, a nieliczni utrzymują niewielkie stada włochaczy. Konieczność posiadania znacznych terenów zielonych, by wyżywić całe stada zwierząt wpływa na typ urbanizacji - na wyspach niewielkie wsie są liczne i porozrzucane po całym obszarze. Teren ten jest atrakcyjny dla myśliwych, którzy mogą szybko zdobyć tu liczne trofea.

Jedynym dużym ośrodkiem jest liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców Grenefod położone we wschodniej części wyspy. Całe miasto zdaje się być własnym cieniem: wiele budynków przypomina rudery, wielki plac targowy nie bywa już wypełniony ludźmi, opuszczone magazyny stały się legowiskiem szczurów, zaś ludzie są jednocześnie nieufni i chciwi. Pracę mają tylko posiadający koneksje i najbardziej zaradni, a zamówienia w stoczniach, niegdyś liczne, dziś zostały zredukowane niemal wyłącznie do zamówień armii królewskiej i noszą piętno korupcji.

UWAGA: kiedy w latach 83-85 całe Królestwo Keronu zmagało się z nieustającą zimą, Księstwo Grenefod - być może dzięki swojemu położeniu na wyspie, być może z innych powodów - nie zostało dotknięte tą klęską.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Księstwo Grenefod”