GAUDEAMUS IGITUR - Obchody 500-lecia Uniwersytetu Oros

1
Obrazek
Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!
Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!
Post iucundam iuventutem, post molestam senectutem,
nos habebit humus, nos habebit humus.


[...] Nie uświadczysz tedy deskrypcji, która okazałością odda splendor onych obchodów i nie odnajdziesz junaka, najbieglejszego nawet w artes liberales, któren wyrazi słowem dziwy i feerie rozmayte towarzyszące naonczas Wszechnicy w Oros, najwspanialszej ze wszystkich universitas. Osiemdziesiąty szósty Trzeciej Ery dziwnym okazał się rokiem, pełnym społecznych alteracji i haniebnych kontradykcji, ergo nie dziwota, iże na tle wojennej pożogi i rasowych dyferencji ceremonia z okazji pięciu stuleci istnienia Alma Mater błyszczała niczym urępna perła na palcu zamożnej podwiki.

Wśród hurmy zgromadzonej na dziedzińcu naszej Akademii stałem i ja, już nie jako niesforny żak, atoli jej dumny alumnus. Pospołu ze mną wyczekiwali dziekani wszystkich wydziałów, każden w inszej todze odpowiadającej barwie jego facultas, profesorowie, żacy, takoż mnogie deputacje z mniej bądź bardziej odległych uniwersytetów, które zjawiły się na inwitację Iris Wspaniałej. Verius dicam, zastanowiło mnie to, iże w owych cyrkumstancjach widziałem jeno genus humanum, zasię elfia absencja kłuła me spostrzegawcze oczy. W końcu godzinnik wybił na dwunastą i wtenczas niezwykły korowód figur wychynął z zegara, w półkolu mechanizmu ruszył wprzód pierwszy rektor wszechnicy, za nim król, kapłan, bakałarze, żacy, nawet hołysz jakowyś z lutnią na ramieniu. Vivat Academia, vivant professores! Gdy melodia „Gaudeamus” z godzinnika ucichła, pojawiła się ona, Lwica z Oros, Jej Magnificencja Rektorka Iris. Cóż to była za przemowa! Prima inter pares pięknie prawiła o tym fructum wiedzy, o nauk przemożnej perle, o Uniwersytecie Oros i niesnadnych zadaniach, jakie przed nim stoją w owych trudnych czasach. Każden gwiazdarz rzeknie Ci, iże z taką przywódczynią Alma Mater przetrwa nie pięćset lat, lecz kolejnych tysiąc.

Zakończywszy swą orację i zaprosiwszy dostojnych gości na traktament, magiczne pokazy i insze rarytety, Arcymistrzyni Iris przekazała klucze do miasta żakowskiej braci przystrojonej na ten dzień w odzienie fikuśne. Larum podniosło się niesamowite, a radość nieprzebrana wezbrała w młodych duszycach, iże odtąd przez czas jakiś kwartał akademicki jeno de nomine pod jurysdykcją uniwersytecką się znajduje, bowiem dzięki rektorskiemu faworowi nie ma weń moresu, za to mnóstwo żakowskiego karesu. Wprowadzono beana, by rozpocząć depositio beanorum, tenże wspomniany kares. Wsadzą żółtodzioba na kozła, ociosają, rogi spiłują, oheblują, zęba wyrwą, uszy przetrą, włosy obetną. Oprymują kpa jak trzeba i nie lza mu się nawet w tym wszystkim zaperzyć, jeśli chce mianować się pełnoprawnym żakiem! Insulta na nieszczęśniku wywołały powszechną wesołość nawet w gronie profesorskim, wszak i oni drzewiej takową inkursję przejść bez słowa skargi musieli. Facecji studenckiej nadszedł czas z okazji pięciuset lat, ergo nunc est bibendum! [...]


według "Kroniki Siedmiu Zdarzeń Herbii" autorstwa Piranaaha von Aelkeffe
Obrazek
Vita nostra brevis est, brevi finietur.
Vita nostra brevis est, brevi finietur.
Venit mors velociter, rapit nos atrociter,
nemini parcetur, nemini parcetur!
Drodzy Herbianie! Z okazji wspaniałego miesiąca obchodów 500-lecia Uniwersytetu Oros czeka na Was mnóstwo atrakcji, z których odważnie czerpcie pełnymi garściami (i nagrodami). Jako pierwszy prezent ogłaszamy dla Was LETNIĄ PROMOCJĘ NA POSTAĆ ZWIĄZANĄ Z UNIWERSYTETEM OROS! Nieważne, ile macie medali, czy macie status Gracza, czy Barda - oto bowiem do 5 września możecie stworzyć nadliczbowo bohatera z bonusem do statystyk w wysokości dodatkowych 5 Punktów Wolnych do rozdysponowania na dowolne umiejętności. Jeden warunek – nowa postać musi mieć związek z Uniwersytetem Oros. A zatem pióra w dłoń i do dzieła, przyszli żacy, profesorowie i inni pracownicy wszechnicy w Oros!
Obrazek
Vivat Academia, vivant professores!
Vivat Academia, vivant professores!
Vivat membrum quodlibet, vivant membra quælibet,
semper sint in flore, semper sint in flore!
Czas na kolejną szansę dla kreatywnych! Ogłaszamy KONKURS NA LEGENDĘ O ZAŁOŻENIU UNIWERSYTETU OROS. W zabawie wziąć może udział każdy pełnoprawny gracz Herbii, któremu zaakceptowano Kartę Postaci. Prace wysyłajcie do czerwonego grona, na co macie czas do 5 września. Ogranicza Was nie forma, lecz Wasza wyobraźnia.

Mając na względzie Waszą bezinteresowność, ogłaszamy też, co nagrodą będzie. Zwycięzca sam wybiera, którą nagrodę chce otrzymać. Po zabraniu nagrody przez zdobywcę I miejsca, z pozostałej puli fantów wyboru dokonuje osoba, która otrzyma II miejsce.
I miejsce - notes śmierci powodujący śmierć osoby, której pełne imię i nazwisko zostało w nim zapisane. Autor może określić okoliczności śmierci swojej ofiary, zapisując je tam również. Notesu można użyć tylko raz; nie wolno w ten sposób uśmiercić postaci gracza, tylko NPC.

II miejsce - krucze pióro, które może zmazać jedno zdarzenie z przeszłości posiadacza. W celu użycia należy wpierw dokładnie opisać nim wspomnienie, a potem całość skreślić cienką linią.

III miejsce - czapka studencka. Włożenie jej na głowę daje posiadaczowi +2 do Inteligencji, +2 do nauk humanistycznych, +2 do nauk przyrodniczych, +2 do finansów oraz matematyki, a ponadto bilet wstępu do 4. sekcji Biblioteki Uniwersytetu Oros.

Ergo - to najlepszy moment, by zacząć działać, bardowie i skaldowie!

Dla tych, którzy wezmą udział w trzech konkursach zorganizowanych przez nas z okazji 500-lecia Uniwersytetu Oros przewidujemy specjalny medal. Twórzcie owocnie, a w międzyczasie wyczekujcie dalszych wieści z niedalekiej przyszłości, bo to nie nasze ostatnie słowo w kwestii akademickich obchodów.
Obrazek
Obrazek

Re: GAUDEAMUS IGITUR - Obchody 500-lecia Uniwersytetu Oros

4
A kto umarł, ten nie żyje – oświadczał nam Franz Maurer w Psach. Okazało się, że Franz nic się nie zna, a Herbia nie zważa na takie czcze, zmanierowane bzdurzenie. Nasze forum umarło, owszem, na miesiąc bez mała, ale znów działa i ma się dość dobrze, a to na skutek czarów cudotwórców z CBA.PL oraz dzięki Wam, Graczom; w końcu czasowa bierność Was nie zniechęciła, nie zraziła ostatecznie, nie odebrała Wam ni animuszu, ni żaru – a Feniks, sami wiecie, ze swoich szczątków nie odrodzi się bez, no właśnie, żaru. Nam udało się rozniecić moc de novo. Normowanie się Herbii trwa obecnie, idzie miarowo, dość zresztą żwawo, wkrótce świat zacznie kursować swą codzienną i znaną manierą.

Jednakowoż, zanim zrobi się szaro i nużąco, YNFORMACYE!

O konkurs się rozchodzi. Jak zostało obwieszczone na Facebooku – w związku z wiadomą katastrofą czas trwania obchodów 500-lecia Uniwerku w Oros zostanie przedłużony. Co ma się rozumieć, termin oddawania testów oraz tekstów na konkurs, również. Potrwa on do dnia 05.10.2016. – to w środę. W czwartek MG zbiorą się i zaczną oceniać Waszą twórczość, a skończą... cóż... w swoim czasie. Zatem, do w/w dnia macie szansę na dostarczenie nam swoich utworów i zadań wraz z rozwiązaniami, a choć troszeńkę osób oddało nam owoce swoich starań zawczasu, to wszechwidzące oko zerka i wie, że część z Was wciąż te owoce chowa. No, to śmiało, nie ma co się strachać. Proszę słać nieskromnie swe dzieła do, stosownie:

• rozwiązania testów do Hontharona
• treść legend do Grona MG zbiorowo

Nadto, mam Wam zakomunikować, że wciąż, również do 5. dnia miesiąca z numerem 10. w kalendarzu, możecie wstawiać swe wiersze oraz śmieszne, hehe, obrazki w ramach minikonkursów. W sensie, że ci, co nie wstawili ich zrazu, a cała reszta niech się bierze za skrobanie baśni i mini-kolokwiów. Chcąc Was zachęcić dodam, że warto, wszakże i zabawa niezła, i trofeów cała masa, a na dodatek darmowe, niemalże, medale!

A na sam koniec – wszak trza nam zwalczać nudę – wzmianka o PROMOCJI NA BOHATERA ZWIĄZANEGO Z OROS. To ostatnie, choć równie ciekawe, co inne, urozmaicenie obchodów urodzin Uniwerku. Co zostało zaznaczone, w czasie trwania święta możecie, niezależnie od swoich medali, statusu, zrobić dodatkową Kartę Postaci i dodatkowo rozdać bonusowe 5 PUNKTÓW WOLNYCH, dodatkowo. Jeden warunek – nowa postać musi mieć związek z kerońską Alma Mater. Studenci, uczniowie, bakałarze, macie co robić.

Dziękujemy za Wasz żar! Pora rozruszać tę budę! Znowu!

MINIKONKURSIĄTKA: http://herbia-pbf.pl/viewtopic.php?f=57&t=2365
• test wiedzy
• studenckie wiersze
• zabawne karykatury

Re: GAUDEAMUS IGITUR - Obchody 500-lecia Uniwersytetu Oros

5
Obrazek
http://m.gadzetomania.pl/flat-earth-soc ... 70,0,0.jpg
Vita nostra brevis est,
Brevi finietur,
Vita nostra brevis est,
Brevi finietur,
Venit mors velociter,
Rapit nos atrociter,
Nemini parcetur.
***
Nasze życie krótkie jest,
skończy się za chwilę!
Nasze życie krótkie jest,
skończy się za chwilę!
Śmierć się zjawi niespodzianie,
zje nas sobie na śniadanie,
w zaświaty da bilet.
Mawia się czasem, a częstokrotnie, a zwłaszcza wśród mędrców z ze starością na ustach i okularami na oczach, że nauka to klucz do władania światem, ścieżka wiodąca do zrozumienia zasad, które rządzą naturą, a które są niezmienne, stałe i ze wszech miar uniwersalne. Ich zdaniem, zdaniem wielu, nauka da człowiekowi szansę formowania norm, mieszania w fundamentach ens – istnienia, we wdzięczności za niestrudzone badanie tez i twierdzeń, nauka zechce ofiarować nam, im, narodowi człowieczemu, wszechświadomość, a w rezultacie – Bożą moc. Powszechne staną się remedia na każde schorzenie, tak samo kamienie filozofów w kieszeniach nosić będzie nawet dawna ciemnota, która w dniu zmian również zazna oświecenia. Nie będzie sekretów, ni swarów, ni śmierci, a zostanie na Herbii bezkonfliktowa dobroć, uszanowanie ciała i ducha, uznane efektem zrozumienia złożoności trwania oraz wartości, które zawczasu snadnie ośmieszano i ważono sobie lekce. Jednakowoż zanim nastanie ten czas dostatniości, zanim znikną idee, nauka musi się rozwinąć. Obecnie ręce naukowców śmierdzą smarem, ich niezdrową skórę zasnuwa rów zmarszczek, a włos zżera siwizna, zaś końca badań wciąż nie widać. I może się okazać, że koniec zawita do nich ni za sześć wieków, ni za sześć mileniów. Może człowiekowi nie uda się okiełznać Prawa, dotrzeć do Poznania, a koniec nie zrobi nawet kroku w stronę naukowców, a cała ich krwawica, całe zatroskanie, ochocze brudzenie się smarem i faszerowanie oddechu kurzem – okaże się nic niewarte. (...) Uniwersytet w Oros, strażnica nauczania, chram mądrości, kerońska Alma Mater – Matka Karmicielka – karmi naukowców złudzeniami oraz ufnością w to, że ich męcząca zatwardziałość ma sens, a nie zostanie odrzucona, zmazana z kart historii, rozwiana, że ich starania zaważą choć nieco wśród starań setek i nadadzą ich nazwiskom znaczenie, że będą mieć choć minimalną tantiemę w kształtowaniu świata i szukaniu zrozumienia. Dążność ku sławie oraz statusowi kreatora trwa i trwać będzie, skoro w naukowcach – choć rzekomo odraża ich słuchanie baśni, a rozum zwą oni swoim kierunkowskazem – tkwi wciąż otucha i dziecinna niemalże wiara w LEGENDY. Przedsłowie do Klechd żakowskich autorstwa dr. hab. F.A. Samsonowicza.
Czas zaprezentować Wam wyniki konkursu na LEGENDĘ O ZAŁOŻENIU UNIWERSYTETU W OROS.
Nadesłano nam ostatnim tchem dwie – ale za to ciekawe – prace. Do ich autorów trafią obiecane nagrody.


1. MIEJSCE – GUEDE
2. MIEJSCE – SYLVIUS


Praca Guede zostanie umieszczona w Bibliotece Uniwersytetu Oros i stanie się od dziś formalną, obowiązującą baśnią tłumaczącą okoliczności wzniesienia w/w uczelni. Autorowi zaś obiecana zostanie wieczna chwała i cześć. Może. A może nie. Co zostanie mu obiecane bez kwestionowania to to, że Guede ma pierwszeństwo nad Sylviusem w wyborze JEDNEJ Z TRZECH nagród konkursowych (obu Panów proszę o poinformowanie nas o swoim wyborze w odpowiedzi do tego posta).

PULA NAGRÓD:

I - notes śmierci powodujący śmierć osoby, której pełne imię i nazwisko zostało w nim zapisane. Autor może określić okoliczności śmierci swojej ofiary, zapisując je tam również. Notesu można użyć tylko raz; nie wolno w ten sposób uśmiercić postaci gracza, tylko NPC.

II - krucze pióro, które może zmazać jedno zdarzenie z przeszłości posiadacza. W celu użycia należy wpierw dokładnie opisać nim wspomnienie, a potem całość skreślić cienką linią.

III
- czapka studencka. Włożenie jej na głowę daje posiadaczowi +2 do Inteligencji, +2 do nauk humanistycznych, +2 do nauk przyrodniczych, +2 do finansów oraz matematyki, a ponadto bilet wstępu do 4. sekcji Biblioteki Uniwersytetu Oros.

Poza fantami uczestnicy dostaną okolicznościowe medale, które na dniach zawisną na ich piersiach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum”